RCTFC JD athletes represent well at the Junior Olympics at Bear Creek Park

Congratulations to all the JD and track rascal athletes who competed at the Junior Olympics Meet on May 18 and 19.  All athletes are to be congratulated for their wins and personal best accomplishments. Well done everyone!

All together RCTFC won 29 medals! 

This slideshow requires JavaScript.

Medal highlights include:

On the Track:

9 Year Olds:

  • Annika Jessome – Bronze in 60m & Bronze in 600m
  • Emily Forsyth – Silver in 1000m
  • Ludmila Afanaseva – Silver in 60mH
  • Lorenzo Loconte – Silver in 1000m

10 Year Olds:

  • Olivia Robinson – Silver in 60m
  • Mia Gracia – Bronze in 1000m
  • Bradley Li – Bronze in 60mH

11 Year Olds:

  • Ava Forsyth – Gold in 600m & Gold in 1000m

12 Year Olds:

  • Ellie Yong – Silver in 100m, Gold in 200m, Silver in 80mH & Gold in 200mH

13 Year Olds:

  • Mballany Kambidi – Bronze in 100m
  • Nathalie Flood – Silver in 300m
  • Zehra Ali – Gold in 800m
  • Ryan Bardini – Silver in 80mH

Jumps:

9 Year Olds:

  • Mahea Terepocki Grant – Gold in HJ

10 Year Olds:

  • Aria Devji – Bronze in HJ
  • Hayden Hurtubise – Bronze in LJ

12 Year Olds:

  • Ellie Yong – Gold in LJ

13 Year Olds:

  • Zehra Ali – Bronze in LJ

Throws:

10 Year Olds:

  • Aria Devji – Bronze in Shot Put
  • Chloe Carlson – Silver in Discus

11 Year Olds:

  • Zarina Mokhammad – Bronze in Shot Put
  • Talia Phangura – Gold in Discus
  • Tessa – MacLeod – Silver in Discus
  • Mathew Terepocki Grant – Bronze in Shot Put

Full results can be viewed at the following link:

http://www.southfrasertrackclub.ca/wp-content/uploads/2019/04/sftc_jo_final_report_v2.pdf

 

RCTFC JD athletes take part in Eagle Classic

It was a great turnout at the Eagle Classic in Maple Ridge, for some athletes their first time competing.    Royal City athletes took home 23 medals!

Congratulations to the Bronze medal winners in each of their age groups; Ryan Bardini (80mH), Ellie Yong (80mH & 100m), Bejamin MacKinnon (60mH), Jackson Schiebler (600m), Desmond Schiebler (600m), Nathan Vorell (1000m), Luca Bertoia (200m), Ben Williams (HJ), Indira Chiang (LJ & shot put), Jacob Billard (LJ) and Maiysa Montakhab (shot put).

Congratulations to the Silver medal winners in each of their age groups; Emily Forsyth (60mH), Mia Gracia (600m), Nikolina Zarkovic (1000m), Ellie Yong (LJ), Benjamin McKinnon (LJ) and Amara Chiang (shot put).

Congratulations to the Gold medal winners in each of their age groups; Ava Forsyth (1000m), Emily Forsyth (1000m), Ellie Yong (200m) and Benjamin McKinnon (shot put).

Good job everyone!

Full results can viewed here:

https://www.trackie.com/track-and-field/Results/2019-14th-annual-eagle-classic-track-field-meet/7524/